THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. PLEASE READ MY DISCLOSURE FOR MORE INFO.

Here is a look at my small Shopping Trip this week at Walgreens, I took advantage of only a few coupon deals.

Here is my breakdown:

Wexford Mini Highlighter 6/$1.00 with card
Final: $1.00

Trolli Gummi Candy, 6.3-7.2 oz $1.50
Buy 1, Receive $1.50 Register Reward
Pay $1.50, Receive $1.50 Register Reward
Final: Free

Renuzit Gel Air Freshener, 7-7.5 oz $0.89
Use one – B4G2 Free โ€“ Renuzit Adjustables Air Freshener Cones from RMN 8/5
Or – B3G1 Renuzit Adjustable Products printable [Max value $1.10] Final: $0.59 each, when you buy 4

Buy 2 Extra Chewy Mints, 1.5 oz $1.50 each, when you buy 2, sale price through 8/25
Use two – $0.75/1 Extra Chewy Mints printable [1.5-oz.] Final: $0.75 each, when you buy 2

Buy 2 Twix Candy Bars, 1.62-7.76 oz $0.69 each, sale price through 8/11
Use one – $0.75/2 White, Peanut Butter, or Dark Twix Variants printable [Single or share size; 1.64-oz. to 3.02-oz.] Final: $0.32 each, when you buy 2

Bought 4 Arizona Iced Tea Drinks 2/$1.00 with card
Final: $2.00 or $0.50 each when you buy four

Bought 2 Coca Cola 20 oz Soda, $2.29 or 2/$4.00 with card
Use one – Buy any ONE (1) 20oz Coca-Cola๏พฎ product, Get ONE (1) 20oz Coca-Cola๏พฎ product FREE (Max. Value $2.39) (walgreens.com/offers)
Final: $2.00 or $1.00 each when you buy two

Total OOP: 11.75
After $1.50 Register Rewards: $10.25 or $0.49 when you buy 21 items

This is not my best deal, but I wanted the drink and candy deals..



phillycouponmom

I am a Wife, Mother of Three Children, and Caregiver to my Grandmother. I started couponing, with the direction of my Best Friend Christina. She showed me the โ€œIns and Outsโ€ and total benefits of using coupons. In just a few months of couponing I was able to produce a stock-pile of Diapers, wipes and other Toiletries. I can remember thinking to myself that I was a fool, paying full price for things like Toothpaste when you can get it for Free. After couponing for 5 years now, I have saved my family hundreds of dollars a month. We no longer need to run to the store if we run out of toilet paper, toothpaste, etc. After years of experience, I wanted to be able to share it with other people and help them also save money. If you would like to Learn, Please review our โ€œLearn How to Couponโ€ article. This will teach you everything you need to know. Plus, If you need help or have any Couponing questions please email us, so we can help you.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.